NEWSLETTER
Adres E-Mail
Sprzęt Cardio Domowy bieżnie rowery i cykloergometry trenażery eliptyczne trenażery wioślarskie rower spinningowy Sprzęt Siłowy Domowy atlasy ławki Akcesoria hantle, sztangielki, zestawy obciążenia gryfy akcesoria fitness wykładzina, maty inne Sprzęt Cardio Light Commercial cykloergometry trenażer eliptyczny trenażer wioślarski rowery spinningowe Sprzęt Siłowy Light Commercial ławki stanowiska akcesoria
Copyright © York Fitness

WARTO WIEDZIEĆ


… O MOTYWACJI DO TRENINGU W DOMOWYM ZACISZU

Jeśli osiągnąłeś w swoim życiu punkt, w którym Twoje zdrowie, kondycja fizyczna lub wygląd nie są takie jak kiedyś, a coś wewnątrz Ciebie mówi „tak dalej być nie może”, prawdopodobnie zaczniesz wkrótce poszukiwać najlepszej i najbardziej efektywnej metody osiągnięcia formy, którą miałeś kiedyś. Wszyscy możemy wskazać wiele powodów, dla których nie możemy znaleźć czasu na aktywność fizyczną i przekonujemy samych siebie, że jesteśmy zbyt zajęci czy zmęczeni. Rzeczywistość jest jednak taka, że jeśli znajdujesz 30 minut dziennie na oglądanie telewizji, to oznacza, że masz czas, który możesz poświęcić na trening.

Pierwszym krokiem jest ustalenie terminu rozpoczęcia ćwiczeń, określenie czasu treningu i traktowanie tego czasu priorytetowo. Trening musisz potraktować poważnie i mieć poczucie, że jest on tak samo ważny jak data Twojego najważniejszego spotkania - z pewnością jesteś tego wart. 

Kolejnym etapem jest określenie celu w treningu - cele długoterminowe i krótkoterminowe. Przygotowywanie programu treningowego powinno być przemyślane. Jeśli jesteś gotowy do ustalenia celu treningu musisz być całkowicie skupiony na jego realizacji, tak, by nie zmienił się w niezrealizowane marzenia.

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie celu krótkoterminowego, który nie będzie zbyt prosty, ale jednocześnie musisz być przekonany o możliwości jego wykonania. Celem takim może być zmiana numeru ubrania na mniejszy, zgubienie brzuszka, 10-cio minutowy bieg bez odpoczynku bądź wykonanie założonej liczby pompek. W bardzo wielu przypadkach cele krótkoterminowe są najtrudniejsze do spełnienia, ponieważ wiążą się ze znacznie krótszym terminem realizacji. Cele długoterminowe zwane ostatecznymi, z racji ich ogólnego charakteru i odroczonego w czasie terminu realizacji, są nieco łatwiejsze do ustalenia. Musisz pamiętać, że cele krótkoterminowe są etapami pośrednimi w osiągnięciu celu długoterminowego a brak realizacji etapów pośrednich spowoduje, że cel długoterminowy będzie poza zasięgiem.

Osiągnięcie zamierzonego celu będzie znacznie łatwiejsze w momencie, gdy ćwiczenia staną się częścią codziennych obowiązków. Tak, jak mycie zębów jest codziennym obowiązkiem, tak ćwiczenia fizyczne muszą stać się codzienną rutyną, a nie tylko pewnym krótkim etapem w życiu.

10 sposobów na utrzymanie motywacji:

1. Zarządzaj czasem – zaplanuj godziny treningu, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom i najlepiej pasują do codziennego planu zajęć.

2. Odtwarzaj swoją ulubioną muzykę – dobra muzyka bez wątpienia jest czynnikiem motywującym i wprowadza osobę ćwiczącą w dobry nastrój na cały dzień.

3. Ćwicz razem z przyjaciółmi – trening we dwoje lub w większej grupie działa korzystnie na wszystkie osoby ćwiczące.

4. Ustal realistyczne cele - Ustal cele krótkoterminowe, które możesz osiągnąć. Cele krótkoterminowe pomogą utrzymywać motywację, ponieważ realizujemy je w trakcie regularnych ćwiczeń. Bądź realistyczny; należy ustalić swoje cele, które będą wymagające, a jednocześnie realistyczne.

5. Ćwicz w jasnych pomieszczeniach – miejsce ćwiczeń jest bardzo istotne dla podtrzymania motywacji a wzrok, podobnie jak słuch, jest kolejnym zmysłem potrzebującym stymulacji. Należy zapewnić odpowiednią ilość światła, dobry przepływ powietrza oraz odpowiednio dobrane plakaty na ścianach, które dodatkowo pozytywnie wpłyną na trening.

6. Zróżnicuj swój trening – trening należy oprzeć o 12 – tygodniowy cykl. Tydzień przerwy po ukończeniu każdego cyklu, pozwoli utrzymać wysoki poziom motywacji.

7. Zainstaluj lustra w sali treningowej – może to zabrzmieć odrobinę dziwnie, ale jest kilka dobrych powodów, żeby je zastosować. Po pierwsze obserwacja sposobu, w jaki ćwiczysz, pomoże w poprawnym wykonaniu ćwiczeń, po drugie widok własnej osoby w lustrze zmotywuje Cię do dokonywania zmian, a kiedy dostrzeżesz poprawę będziesz zainspirowany do kontynuowania.

8. Bądź usatysfakcjonowany – w momencie, w którym zauważysz rezultaty, kup nowe ubrania, które podkreślą wyniki ćwiczeń. Wygląd i dobre samopoczucie spowodują, że będziesz chciał kontynuować ćwiczenia, tak by Twoja sylwetka stawała się coraz doskonalsza.

9. Przyjmuj komplementy z gracją – uwierz w miłe słowa ludzi z otoczenia – uśmiechnij się i podziękuj.

10. Myśl pozytywnie – nawet, jeśli rezultaty nie pojawiają się tak szybko, jak tego oczekujesz kontynuuj plan treningowy. Ciało i umysł powiązane są bardzo silnie a pozytywne nastawienie do ćwiczeń sprawi, że pożądane wyniki będą łatwiejsze do osiągnięcia.

Dlaczego ćwiczyć w domu?

Niezależnie czy jesteś osobą robiącą karierę czy rodzicem przebywającym w domu i tak jesteś bardzo zajęty. Posiadanie własnej siłowni oznacza, że możesz ćwiczyć bez ograniczeń, w czasie najbardziej odpowiadającym Twojemu planowi zajęć oraz naturalnemu zegarowi ciała. Powiedzenie „jestem zbyt zajęty” nie będzie już wystarczającą wymówką. Największą zaletą ćwiczeń w domu jest to, że 30 minutowy trening w rzeczywistości tyle trwa, bez straty czasu na dojazd, parkowanie czy oczekiwanie na urządzenie w siłowni. Ponadto możesz ćwiczyć wtedy, kiedy masz na to ochotę lub też Twój organizm wykazuje największą aktywność.

Jeśli Twoim głównym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej najlepszą porą dnia na trening jest poranek, tuż przed śniadaniem. Głównym powodem jest fakt, że po nocnym wypoczynku pierwszym źródłem, z jakiego organizm pobierze energię do wykonania ćwiczeń jest ta zawarta w tkance tłuszczowej, ponieważ nie dysponujemy innym źródłem energii. Oznacza to, że posiadając sprzęt treningowy w domu, możesz wyskoczyć z łóżka, założyć spodenki i T-shirt, dać z siebie wszystko podczas 30 minutowego treningu, by na koniec wskoczyć pod prysznic. Nie tylko spalisz dużą ilość tkanki tłuszczowej, jako głównego źródła energii podczas treningu, ale także pobudzisz metabolizm organizmu. Korzyści z treningu przeprowadzonego wczesnym rankiem będą procentować przez cały dzień.

Życzymy przyjemnego treningu.